Tek Bir Yıldırım Çarpması Yüzlerce Ren Geyiğini Nasıl Telef Etti ?
    

Ren geyiği dostlarınızla birlikte takıldığınızı, boynuz boynuza durduğunuzu, fiyordun bu kısmında en güzel bitkilerden katır kutur yediğinizi hayal edin. Yağmur da yağıyor ama bu, barınağa gitmek için bir sebep değil.

Sonra gök parlak bir şimşekle yıkılır ve ikiye ayrılır. Herşey bir anda aydınlıktan karanlığa gömülür, sonra... hiçlik. Uzmanlar Norveç'te bulunan 323 ren geyiğini neyin öldürdüğünden emin olamasalar da bulgular dev bir yıldırıma işaret ediyor.

 

Yaklaşık 10.000 ren geyiği, Norveç'in güneyinde, ülkenin en büyük ren geyiği barınağına ev sahipliği yapmakta olan Telemark ilçesinin 8000 km2'lik alanında başıboş gezmekte. Norveç Doğa Denetim Kurulu harekat merkezinden Knut Nylend, yavru ve yetişkin içeren, ölü bulunan 323 ren geyiğinin 62 metre çapında bir alanda yoğunlaştığını bildirdi.

Biraz alışılmadık görünse de, hayvan sürülerinin tamamının yıldırım çarpmalarıyla telef olmaları ilk defa olan birşey değil. Norveç'teki ren geyiği sürüsünün Ağustos 2016'da toplu telef olmasından sadece birkaç gün sonra Teksas'ta bir ağaç altında toplanan 10 büyükbaş hayvan bir yıldırım çarpmasıyla telef oldu. Victor Benson adındaki görgü tanığı, yerel bir TV kanalına, hayvanların göz açıp kapayıncaya kadarlık bir sürede ölerek yere düştüklerini söyledi. Mayıs 2016'da, Güney Dakota'nın McCook ilçesinde, yemlendikleri metal bir yem kabına yıldırım çarpması sonucu 21 büyükbaş hayvan telef oldu ve çiftlik sahibi 45000$ civarı bir zarara uğradı.

Açık arazide bulunan besi hayvanları ve diğer hayvanlar, özellikle yıldırım çarpması riski altındalar. Bazı tahminlere göre yıldırımlar %80 oranında tesadüfi hayvan ölümlerine neden olmakta. Bunun yanında, hayvanlar genellikle yıldırım çarpmalarına doğrudan maruz kalmazlar. Genellikle barınak olarak ağaç altlarına sığınırlar. Eğer bir alanda yada otlakta en uzun nokta o ağaçsa, o ağaç yıldırımı çeker ve elektrik şoku ağacın altındaki hayvanlara sıçrar. Buna ek olarak, zemine düşen yıldırım, hayvanların bacaklarına kadar yukarıya giderek kalplerinin durmalarına neden olabilir. Ortalama bir yıldırım çarpması, 20.000 yada daha fazla amperlik bir akım taşır ki bu da bir ren geyiği sürüsünden fazlasını yada başka bir şeyi devirmeye yeter.

 

Çeviri : MiUtek

Kaynak : http://now.howstuffworks.com/2016/09/02/lightning-strike-killed-reindeer-norway
Eklenme Tarihi : 05-09-2016     Hazırlayan : MiUtek     Görüntüleme : 1550


Geri Dön