Bu Mühendis Tasarımı Giysi Gerçekten Serin
    

Mühendisler, ısınan bir dünya için, vücut ısınızın, diğer malzemelerin başardıklarından daha çok uzaklaşmasına izin veren bir kumaştan giysi üretti.

Henüz insanlar tarafından giyilip test edilmedi. Bu yüzden diğer uzmanlar bu buluş hakkında temkinli. Ama Stanford Üniversitesi'ndeki bir ekip, nano teknolojiyi kullanarak nemle birlikte kızılötesi radyasyonun da vücudu daha iyi terk etmesine izin veren bir kumaş ürettiler. Sonuç olarak, Science makalesinde, bu kumaşla vücudun, pamuktan 2.7°C ve piyasada satılan sentetiklerden 2.1°C daha serin hissedeceğini bildirdiler.

Çalışmanın başkanı, malzeme ve mühendislik profesörü Yi Cui, bu buluşun, sadece iklim değişikliğinin sıcaklıkları arttırmasından dolayı değil, insanların ofislerini ve evlerini ısıtmak ve soğutmak adına çok fazla enerji harcandığı için tasarlandığını söyledi. 

Cue, "İhtiyacımız olan şey bireysel olarak insanları ısıtmak yada soğutmak. Şahsi sıcaklık yönetimini nasıl yapabilirsiniz?

Mevcut kumaşlar, halihazırda nemi vücuttan atma konusunda iyi iş çıkarıyorlar ama sorun daha çok "insan vücudundan çıkan kızılötesi radyasyonun nasıl kontrol altına alınacağı". Malzeme, sizi ısıtmak için ısı enerjisini hapsetmekte iyi iş yapıyor ama bunu serbest bırakmak başka bir sorun. İşte burada yapışkan plastik streç film devreye giriyor.

Streç film(polietilen), kızılötesi radyasyonun vücudu terk etmesi konusunda iyi iş yapıyor. Problem, görünen ışığın kaçmasına da izin vermesi. Yani, streç film şeffaf, ki bu da birçok insanın bir giysiden istemeyeceği birşey.

Bu yüzden, mühendis ekibi malzemenin gözenek büyüklüğünün değiştirilmesi üzerinde çalıştı. Görünen ışığın haricinde, ısının ve nemin kaçmasına izin verecek şekilde diğer kimyasalları da ekledi.

Ama bu malzeme, çok düz hissettirdi, bu yüzden bir sonraki aşama, sıradan bir kumaş gibi hissettirmesi için bunun dokumasıydı.

Dokunduğunuzda çok yumuşak.” dedi.

Cue ayrıca, “İnsan derisine benzetmek ve deri sıcaklığını ölçmek için aygıtlar kullandık ama katı bilimsel test kuralları, giysiyi gerçek insanlar üzerinde denememizi engelledi. Bir sonraki aşama bunu denemek. Diğer bilimadamları birçok potansiyel güçlüklerin olduğunu belirtti. Bundan sonra da, seri üretime geçilmesi için bir 3 yıl daha geçecek ki insanlar bunu alıp giyebilsinler." dedi. 

Georgia Teknoloji Enstitüsü'nde makina mühendisliğinde profesör olan ve bu çalışmada bulunmayan Yogendra Joshi, bir e-postada, "Uyumlulukla ve deriyle temastaki hisle ilgili bir çok faktör var - yıkanabilirlik, dayanıklılık, renkli malzemelerle uyumluluk ve ışınımsal eşyalara nasıl etki ettiği şu an tamamen karanlıkta kalmakta. Pamuk gibi 8000 yıldır kullanılmakta olan bir kumaşı değiştirmek çok zor bir iş." dedi.

 

Kaynak : http://www.popularmechanics.com/technology/design/a22703/cool-clothes/?src=socialflowFB

Çeviri : MiUtek
Eklenme Tarihi : 12-09-2016     Hazırlayan : MiUtek     Görüntüleme : 1785


Geri Dön